Centrum Diabetika
  • Etap1
  • Etap1
  • Etap1

Trzy proste kroki do szczupłej sylwetki

Aktualności

15.10.2011

Stopniowo dodawaj kalorie.


Co to oznacza w praktyce?Jeśli stosowałeś dietę przez dwa miesiące, przynajmniej kolejne dwa musisz poświęcić na powrót do normalnego żywienia. Okres ten polega na spożywaniu ekstra kalorii na poziomie 50-100 kcal (mniejsza ilość kobiety, większa mężczyźni) i obserwowaniu wagi. Nawet tak niewielki dodatek kalorii, może spowodować chwilowy przyrost masy ciała, który po kilku dniach wróci do normy. Początkowy skok na wadze to efekt zatrzymania wody w organizmie, który minie, jeśli wprowadzi się aktywność fizyczną w postaci spacerów lub codziennej gimnastyki.

Jak długo należy zwiększać kaloryczność posiłków?
Kiedy uzyska się wartość kaloryczną całodziennych posiłków o ok. 400 kcal niższą od zalecanej przez normy, a waga nie będzie ulegała wahaniom. Dla przypomnienia podajmy orientacyjnie, że kobiety o umiarkowanej aktywności fizycznej, spędzające większość dnia siedząc powinny zjadać ok. 2100 do 2500 kcal, a mężczyźni ok. 2700 do 3100 kcal. Należy kontrolować docelowe zapotrzebowanie na kalorie oraz tempo wprowadzania nowych posiłków.

 

Kolejność dostarczanych do organizmu produktów nie pozostaje bez znaczenia. Po zakończeniu kuracji, najlepiej jest rozpocząć od zwiększenia spożycia produktów, które są źródłem pełnowartościowego białka (podobnie jak było w stopniach programu Cambridge) np. chudego mięsa, ryb, chudego mleka i przetworów mlecznych, nasion roślin strączkowych. Później węglowodanów złożonych dostarczanych z ciemnym pieczywem, grubymi kaszami, brązowym i dzikim ryżem, makaronami (o niskim IG), a na końcu tłuszczu dostarczanego wraz z oliwą z oliwek czy innymi olejami roślinnymi. Mówiąc konkretnie 50 kcal dostarcza np. mały kawałek fileta z piersi kurczaka, 1/4 kostki chudego twarogu, czubata łyżka płatków owsianych, mała gruszka, 2 średnie pomidory.

 
Aktualności

27.12.2016
Osiągnąłeś docelową wagę? Brawo!

Zgubienie zbędnych kilogramów nigdy nie jest prostym zadaniem, a Ty świetnie sobie z tym poradziłeś. Teraz powinieneś skoncentrować się na ustabilizowaniu i utrzymaniu osiągniętej masy ciała.

Strona 1 z 32  > >>