Centrum Diabetika
  • Etap1
  • Etap1
  • Etap1

Trzy proste kroki do szczupłej sylwetki

Aktualności

26.04.2011

Odkryto gen łakomstwa


Powstrzymywanie się od jedzenia jest niezgodne z instynktem przetrwania. Kiedyś jedzenie było trudne do zdobycia, więc natura preferowała osoby z oszczędną przemianą materii. A gdy nasi przodkowie zdobywali pożywienie, jedli ile tylko mogli, bo zwykle nie byli pewni, kiedy czeka ich następny taki posiłek. Dziś w tzw. krajach rozwiniętych jedzenie jest dostępne bez problemu, natomiast nasza foizjologia nie zmieniła się zbytnio.

Dlatego społeczeństwa w bogatszych państwach płacą za to epidemią otyłości. Sporo winy za taki stan rzeczy ponoszą nasze geny. Jeden z nich - nazwany FTO - odpowiada za łakomstwo. Naukowcy szacuja, że wadliwą wersję tego genu ma co siódmy mieszkaniec Wysp Brytyjskich.  Wesja ta sprawia, że dana osoba ma większe trudności z powstrzymywaniem się od jedzenia. Na razie nie wiadomo w jaki konkretnie sposób wadliwy gen FTO wpływa na nasz apetyt. Jednak naukowcy mają nadzieję, że lepsze poznanie tego mechanizmu pozwoli opracować lek, który powstrzymywałby łakomstwo i tym samym chronił przed otyłością. A ta, jak wiadomo jest przyczyną wielu poważnych schorzeń, z cukrzycą i zawałami serca na czele.


Aktualności

27.12.2016
Osiągnąłeś docelową wagę? Brawo!

Zgubienie zbędnych kilogramów nigdy nie jest prostym zadaniem, a Ty świetnie sobie z tym poradziłeś. Teraz powinieneś skoncentrować się na ustabilizowaniu i utrzymaniu osiągniętej masy ciała.

Strona 1 z 32  > >>